دوشنبه 25 شهريور 1398 شمسی /9/16/2019 6:57:55 PM
محورهای تحقق رونق تولید در آستانه روز ملی صنعت و معدن

وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، فعال سازی ظرفیت خالی در 2 هزار واحد تولیدی، افزایش 25 درصدی تولیدات نساجی و پوشاک، بازسازی و نوسازی حداقل یک هزار و 500 واحد صنایع و صنوف تولیدی و‏ توسعه 40 خوشه‌ صنعتی را در دستور کار دارد.
فعال سازی ظرفیت خالی در 2000 واحد تولیدی/  توسعه 40 خوشه‌ صنعتی

به گزارش معدن نامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در سال رونق تولید اقدام به اجرای 35 برنامه در هفت محور کرده که توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل شامل 10برنامه اولین محور است.

فعال سازی ظرفیت خالی در 2000 واحد تولیدی

در این راستا فعال‏سازی ظرفیت‌خالی واحدهای تولیدی با تسهیلاتی معادل 14 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است که هدف کلی این پروژه فعال سازی ظرفیت خالی در 2000 واحد تولیدی کشور است.

افزایش 25 درصدی تولیدات نساجی و پوشاک

اجرای پروژه توسعه تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک با هدف کلی افزایش تولیدات نساجی و پوشاک به میزان 25درصد و ایجاد اشتغال برای 93 هزار نفر نیز برنامه دیگری است که از الزامات مورد نیاز آن تخصیص و تأمین منابع به عنوان سرمایه درگردش به‌ میزان44 هزار میلیارد ریال و تخصیص و تأمین منابع ارزی از محل صندوق توسعه ملی مشمول اعمال نرخ ترجیهی 4درصد به عنوان سرمایه ثابت طرح‌های صنایع نساجی، پوشاک و چرم در یک دوره 5 ساله به میزان 2 هزار و 800 میلیون یورو خواهد بود.

همچنین اجرای پروژه ساماندهی و تکمیل محصولات لوازم خانگی با هدف افزایش ظرفیت تولید یخچال به میزان یک میلیون دستگاه، ماشین لباسشویی800 هزار دستگاه و بخاری گازسوز هرمتیک هوشمند 300هزار دستگاه نیز در دستور کار است.

اجرای پروژه توسعه صنایع دریایی با 793 میلیون یورو منابع

در راستای تحقق رونق تولید و با هدف احیای صنعت دریایی و تامین شناورهای مورد نیاز کشور، پروژه توسعه صنایع دریایی نیز به اجرا در می آید که منابع مورد نیاز آن 793 میلیون یورو می باشد.

همچنین نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی سنگین به تعداد 500 هزار و 202 دستگاه انواع ناوگان تجاری با هدف کاهش مصرف سوخت و درنتیجه کاهش آلایندگی هوای کلان شهرها ایجاد وتثبیت اشتغال در زنجیره شبکه حمل و نقل کشور به میزان 27 هزار نفر و نوسازی 67 هزار و 586 دستگاه در سال98 از دیگر پروژه ها است.

ساخت 13 هزار و 100 واگن اجرایی می شود

از سوی دیگر با هدف تحقق اهداف ماده ٥٤ برنامه ششم و توسعه استفاده حداکثری از توانمندیهای واگن سازان و مجموعه سازان داخلی و استفاده از ظرفیت بلااستفاده شرکت های واگن ساز داخلی پروژه حمایت از تامین و توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی به تعداد 13 هزار و 100 واگن اجرایی می شود.

بازسازی و نوسازی حداقل یک هزار و 500 واحد صنایع و صنوف تولیدی

بازسازی و نوسازی صنایع و صنوف تولیدی با حداقل تعداد یک هزار و 500 واحد و با هدف ارتقا و به‌روزآوری سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، ساختاری و مدیریتی صنایع و صنوف تولیدی به منظور بهبود بهره‌وری و رقابت‌پذیری صنعتی نیز از دیگر برنامه ها است.

همچنین توسعه کارآفرینی و تجارت فرش دستباف با هدف تلاش برای حداکثر سازی مشارکت اقتصادی کار آفرینان و فعالین علاقه­مند به سرمایه­گذاری در حـوزه فـرش دستباف و بهره­گیری مناسب از ظرفیت های جمعیت فعال کشور در حوزه فرش دستباف نیز در دستور کار می باشد.

‏ توسعه 40 خوشه‌ صنعتی

اجرا و پیاده‌سازی پروژه‏ توسعه خوشه‌های صنعتی با 40 خوشه صنعتی و با هدف توسعه کسب و کارهای خرد،‌کوچک و متوسط و رونق تولید و اجرای برنامه‏های ارتقای کیفیت محصولات تولیدی در 500 واحد صنعتی در صنایع لوازم خانگی و خودرو نیز برنامه های دیگر است.

گفتنی است، امسال در هیات دولت ، چگونگی تحقق شعار رونق تولید با محوریت تولید بیشتر با کمیت بالاتر و کیفیت بهتر، مورد توجه قرار گرفته است.

نحوه اجرای این برنامه ها در چارچوب محور توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل در کنار شش محور دیگر به صورت منظم و مداوم مورد رصد و پایش قرار می گیرد و گزارش های تکمیلی به عموم مردم اطلاع رسانی خواهد شد.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

آخرین عناوین