پنجشنبه 27 تير 1398 شمسی /7/18/2019 7:37:23 AM
بانک مرکزی گزارش داد:

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در 5 ماهه نخست سال 1397 در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل 15.6 درصد افزایش داشته است.
نقشه پرداخت تسهیلات به بخش های اقتصادی

معدن نامه: بانک مرکزی در گزارشی علاوه بر اعلام میزان تسهیلات پرداختی به بخش های مختلف اقتصادی، از سیاستگذاران خواست از فشار خود بر شبکه بانکی برای پرداخت تسهیلات به بخش های مختلف بکاهند و آنان را به سمت استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه کنند.

آنگونه که معتبرترین نهاد ÷ولی و بانکی کشور گزارش داده، مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در 5 ماهه نخست سال 1397 مبلغ 240.8 هزار میلیارد  تومان بوده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 32.5 هزار میلیارد تومان (معادل 15.6 درصد) افزایش داشته است.

بر این اساس سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی در 5 ماهه سال جاری مبلغ 148.4 هزار میلیارد تومان معادل 61.6 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 14.9 هزار میلیارد تومان معادل 11.2 درصد رشد داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 5 ماهه سال جاری معادل 57 هزار میلیارد تومان بوده که حاکی از تخصیص 38.4درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ 148.4 هزار میلیارد تومان) است.

خاطر نشان می شود از مجموع 68 هزارمیلیارد تومان تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، مبلغ 57 هزار میلیارد تومان (معادل 83.9 درصد) برای تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بر اساس این گزارش تعداد 99204 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 700 میلیون تومان پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. در بخش خدمات نیز تعداد 1918933 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 50 میلیون تومان پرداخت شده است.

بانک مرکزی در گزارش خود به این موضوع اشاره کرده که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌ور بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای داشت.نمایش ساده


مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

آخرین عناوین