جمعه 1 آذر 1398 شمسی /11/22/2019 3:47:46 PM
فرید دهقانی:

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) گفت: معدنکاران و صاحبان واحدهای فرآوری معدن سراسر کشور که در شعاع 20 کیلومتری روستاها فعالیت دارند برای دریافت تسهیلات می توانند در 'سامانه کارا' ثبت نام کنند.
معدنکاران برای دریافت تسهیلات به سامانه کارا مراجعه کنند

فرید دهقانی روز شنبه در حاشیه نشست توجیهی با دست اندرکاران بخش خصوصی معدن و صنایع معدنی خراسان رضوی در مشهد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از چندی پیش 'سامانه کارا' برای ایجاد توسعه اشتغال در مناطق روستایی زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شد. 
وی ادامه داد: از آنجا که معادن و صنایع معدنی یکی از محقترین بخشها برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی است بخشی از منابع طرح اشتغال روستایی به حوزه معدن و صنایع معدنی اختصاص یافت. 
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی ایمیدرو گفت: قرار است بخش معدن و صنایع معدنی از ظرفیتهای سامانه کار برای توسعه در حوزه استخراج و فرآوری معدن بهره گیرد لذا معدنکاران می توانند با ثبت نام در این سامانه طرحهای خود را ارائه دهند. 
وی افزود: در صورتی که بهره برداران معادن مایل به دریافت خدمات این صندوق برای دریافت آسانتر تسهیلات اشتغال روستایی از بانکها هستند به این مرکز ارجاع می شوند تا از طریق صندوق مربوطه پیگیری دریافت تسهیلات انجام شود. 
دهقانی ادامه داد: معدنکاران و صاحبان واحدهای فرآوری معدن پس از ثبت نام در سامانه کارا و تایید طرحشان می توانند تا سقف 150 میلیارد ریال از تسهیلات مشاغل روستایی با کارمزد چهار تا هشت درصد استفاده کنند. 
وی به واقع بودن 90 درصد معادن کشور در شعاع 20 کیلومتری روستاها اشاره و بیان کرد: با در نظر گرفتن این شرایط عمده معدنکاران و صاحبان فرآوری معدن که در شعاع 20 کیلومتری روستاها فعالیت دارند می توانند از تسهیلات مشاغل روستایی بهره گیرند. 
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی ایمیدرو گفت: کل منابع در نظر گرفته شده در این طرح به صورت اولیه 1.5 میلیارد دلار است که با نرخ دلار همان سالی که این طرح به تصویب رسید این میزان 120 هزار میلیارد ریال می شود. از این میزان 60 هزار میلیارد ریال مربوط به همان 1.5 میلیارد دلار و 60 هزار میلیارد ریال مربوط به منابع بانکی است. 
وی افزود: 10 درصد از 120 هزار میلیارد ریال منابع طرح اشتغال روستایی معادل 12 هزار میلیارد ریال می شود که متعلق به بخش معدن و صنایع معدنی است. 
دهقانی ادامه داد: تاکنون 140 طرح معدن و صنایع معدنی به ارزش پنج هزار و 500 میلیارد ریال در حوزه معدن و صنایع معدنی به این صندوق ارسال شده و در دست بررسی است. کارشناسان صندوق در حال بررسی طرحها هستند تا آنها را برای گرفتن تسهیلات به بانک معرفی کنند. 
وی گفت: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی در قبال طرحی که به بانک برای گرفتن تسهیلات اشتغال روستایی ارائه می دهد بیمه نامه و ضمانت نامه آن را تقبل و هزینه اش را پرداخت می کند.
سامانه کارا به آدرس اینترنتی kara.mcls.gov.ir بر اساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در راستای اجرای ماده 5 تصویب نامه کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه تسهیلات به طرحهای اشتغالزای ذیل برنامه اشتغال فراگیر از منابع بانکهای عامل منتخب و همچنین بر اساس بند ب مواد 8 و 9 تصویب نامه هیات وزیران موضوع آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، به منظور تسهیل در فرایند ارائه تسهیلات در اختیار سرمایه گذاران و کارآفرینان قرار دارد.منبع: ایرنا

مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین