دوشنبه 29 بهمن 1397 شمسی /2/18/2019 4:05:10 AM
ساینس دیلی گزارش داد:

فعالیت های انسانی ترکیبات شیمیایی طبیعی بزرگترین رودخانه شمال آمریکا یعنی می سی سی پی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. زمین شناسان دانشگاه دولتی لوئیزیانا در تحقیقات جدیدی که در مقیاس بزرگ صورت گرفته است، ترکیبات شیمیایی منحصر به فردی در این رودخانه شناسایی کرده اند.
کشف ترکیبات شیمیایی منحصر‎به فرد در رودخانه می سی سی پی

به گزارش معدن نامه و به نقل از سایت ساینس دیلی، مواد حاوی کربن، اکسیژن، نیتروژن و گوگرد بین جو،

آب های شیرین، اقیانوس ها و سنگ ها مبادله و تجزیه می شوند. سولفات حل نشده یک ترکیب شیمیایی کلیدی در این فرآیند است و تقریبا در همه جا مانند رودخانه ها، دریاچه ها و آّب آشامیدنی یافت می شود.

برای درک بهتر چگونگی مبادله و انتقال سولفات بین سنگ ها و اقیانوس، زمین شناسان 135 نمونه از آّب رودخانه می سی سی پی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند. آن ها دریافتند که 75 درصد از سولفات رودخانه می سی سی پی بر اثر زنگ زدن موادی همچون پیریت موجود در سنگ تولید می شود که یک فرآیند طبیعی است و از طریق فعالیت های انسانی مانند استخراج زغالسنگ به شدت افزایش می یابد. فرآیند زنگ زدگی یا اکسیداسیون پیریت علاوه بر تولید پیریت موجب تولید اسید نیز می شود که اسید تولید شده می تواند سنگ هایی همچون سنگ آهک را سریع تر حل کرده و دی اکسید کربن آزاد کند، اسید همچنین موجب افزایش مقادیر مواد شیمیایی حل شده در رودخانه می شود و به اسیدی شدن اقیانوس نیز کمک می کند.

این تحقیقات طی سال های 2009 تا 2013 به طول انجامید که این دوره زمانی 4 ساله یک دوره منحصر به فردی برای این رودخانه به شمار می رود چرا که در این 4 سال رودخانه هم خشکسالی و هم سیلابی بودن را تجربه کرده است، در مدتی که رودخانه سیلابی بود میزان سولفات موجود در آب تحت تاثیر چشمگیری قرار نگرفت ولی در مدت خشکسالی رودخانه این میزان به شدت تحت تاثیر قرار گرفت.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین