دوشنبه 1 مهر 1398 شمسی /9/23/2019 12:14:25 AM
وزیر صنعت خبر داد:

وزیر صنعت گفت: شاخص رشد صنعت فولاد متناسب با شاخص توسعه یافتگی کشور به شمار می آید و یکی از صنایع مادر کشور ما نیز با توجه به پتانسیل های موجود همین صنعت فولاد است.
برنامه افزایش سرانه مصرف فولاد تا 500 کیلو گرم

به گزارش معدن نامه، محمدشریعتمداری روز شنبه، 22 مهر در آیین بهره برداری از کارخانه فولاد میانه گفت: در دو دهه گذشته حرکت روبه رشد خوبی را در صنعت فولاد کشور آغاز کردیم و دوران طلایی فولاد در تاریخ این صنعت در کشور در دوره تصدی دکتر جهانگیری در وزارت معادن و فلزات و صنایع و معادن بود و مفتخریم که ادامه دهنده این مسیر هستیم.

او افزود: برای ارتقای مصرف سرانه فولاد در کشور برنامه ریزی کردیم تا  این میزان را که هم اکنون در حدود 200 کیلوگرم است، به حدود 500 کیلوگرم که متوسط کشورهای پیشرفته صنعتی دنیا است، نزدیک کنیم.

شریعتمداری گفت: صادرات فولاد از جمله برنامه های مهم دولت دوازدهم است و ظرفیت تولید فولاد خام در حال حاضر 31 میلیون تن است.

او افزود: ستاد عالی برای پیگیری مشکلات حوزه فولاد کشور تشکیل دادیم تا تمام طرح های فولاد کشور را به دقت و شبانه روز رصد کنند.

شریعتمداری گفت:  در دولت یازدهم پیشرفت های خوبی در عرصه فولاد به دست آمد که از 23 میلیون تن تولید فولاد خام در سال 92 به حدود 31 میلیون تن در پایان سال 95 رسیدیم.

او افزود: برنامه رسیدن به ظرفیت 55 میلیون تن ظرفیت فولاد تا افق 1404 بر اساس پیوست‌های سند چشم انداز در دستور کار ماست.

شریعتمداری گفت: بیش از 150 میلیون تن سنگ آهن برای اجرای طرح های هدف نیاز داریم و فعالیت های گسترده ای را در حوزه اکتشاف برای رسیدن به سنگ آهن در حد کلاس جهانی آغاز کردیم.

 او افزود: استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در تحقق اهداف حوزه معادن ضروری است.

شریعتمداری گفت: با تحریم های ظالمانه نظام سلطه در سال های متمادی روبرو بودیم ، اما بر اساس گزارش منتشر شده از سوی انجمن جهانی فولاد در سال 2017 نسبت به سال قبل از آن حدود  10 درصد رشد تولید فولاد داشتیم در حالی که همین رشد تولید در کشورهای پیشرفته از یک درصد افزایش پیدا نکرده است.

وزیر صنعت تصریح کرد: عدم توازن در چرخه تولید فولاد یکی از مهمترین مشکلات حوزه فولاد کشور است که به این موضوع در یک دوره ای بی توجهی شده و هم اکنون در تامین منابع اصلی مانند گندله، کنسانتره، سنگ آهن،  آهن اسفنجی، شمش و فولاد دارای ظرفیت متوازن نیستیم.

او افزود: از سال های 92 تا 96 بیشترین تلاش برای تآمین توازن در چرخه فولاد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد که در همین راستا سطح فعالیت های گندله سازی با حمایت دولت تا 90 درصد افزایش یافت و سطح فعالیت های نورد از 26 درصد رشد تجاوز نکرد تا توازن منطقی در تولید به دست آید.

شریعتمداری گفت: با ایجاد مشوق برای سرمایه گذاران آنها را به سمت راه اندازی کارخانه های کنسانتره و گندله آهن برای ایجاد ارزش افزوده در دولت دوازدهم هدایت می کنیم.

او افزود: صادرات در عرصه فولاد کشور از مهمترین برنامه های دولت دوازدهم است و تلاش می کنیم با استفاده از تمامی فرصت های موجود مانند دسترسی به آب‌های آزاد و موقعیت جغرافیایی و با کیفی کردن محصولات و افزایش رقابت پذیری، حرف های جدیدی در این عرصه بزنیم که از سال 96 این مهم را در دستور کار قرار دادیم.

شریعتمداری گفت: میزان صادرات فولاد در 5 ماهه اول 96 نسبت به 5 ماهه اول 95 بیش از 40 درصد رشد داشت که این نویدی برای صنعت فولاد کشور است.

او افزود: برنامه ریزی برای صادرات بیش از 15 میلیون تن فولاد در کشور از مهمترین اقدامات برای رسیدن به ظرفیت 55 میلون تنی فولاد تا افق 1404 است که تامین زیرساخت های آن در دستور کار است.

شریعتمداری گفت: در تولید سنگ آهن از حدود 63 میلیون تن در سال 92 به 75 میلون تن تولید در حال حاضر رسیدیم اما برای دسترسی به 150 میلیون تن تولید سنگ آهن در کشور راه درازی در پیش داریم.

او افزود: با افتتاح طرح های فولادی تا پایان امسال 20 میلیون تن به ظرفیت فولاد کشور اضافه خواهد شد و با جدیت تعریف پروژه های جدید فولاد خام به خصوص در سواحل بندرعباس و مکران را نیزدر دستور کار داریم.

شریعتمداری گفت: در اصلاح تعرفه های زنجیره تولید فولاد و عوارض صادراتی برای رسیدن به ارزش افزوده بیشتر، نیازمند حمایت دولت دوازدهم هستیم و همچنین تامین زیرساختهای لازم برای صنعت فولاد مانند آب، برق و ریل نیز نیازمند کمک دولت است.

او افزود: به همت، پایمردی و تلاش نیروهایی که دل در گرو جمهوری اسلامی دارند تمامی مشکلات اساسی از جلوی راه برداشته خواهد شد.

شریعتمداری گفت: در استان آذربایجان شرقی 7 طرح بزرگ فولادی دیگر را نیز در دست ساخت داریم، که فولاد میانه یکی از آن ها است و طرح فولاد درپاد تبریز با ظرفیت 450 هزارتن ذوب القایی با 50 درصد پیشرفت در حال پیگیری است که 200 هزارتن آهن اسفنجی و 200 هزار تن ظرفیت فولاد نورد در این طرح به اجرا درخواهد آمد.

او افزود: فولاد صائب تبریز یک خط نورد میلگرد و یک خط نورد تیرآهن در مجموع 600 هزار تن آماده راه اندازی است.

شریعتمداری گفت: بخش فولاد در بناب نیز با سه شرکت آذر حدید بناب،  ظفر بناب و مجتمع فولاد صنعت بناب فعال است.

او افزود: طرح تولید فولاد ملکان در شمال غرب آذربایجان شرقی با خط نورد به ظرفیت 450 هزار تن در حال احداث است که 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و طرح ذوب آلیاژی فولاد ملکان با ظرفیت 400 هزار تن در آینده ای نزدیک به بهره برداری نزدیک خواهد شد.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

آخرین عناوین