شنبه 27 مرداد 1397 شمسی /8/18/2018 2:57:35 PM
نوسانات قیمت ارز چه تاثیری بر بازار معادن دارد؟

فعالان بخش معدن معتقدند که بهتر است دولت با اقتدار مسیر واقعی سازی قیمت ارز در کشور را دنبال کند.
دفاع معدن از واقعی سازی قیمت ارز

به گزارش معدن نامه، نوسانات اخیر بازار ارز و بالا رفتن قیمت دلار در پی ماجراجویی های رئیس جمهور آمریکا و سخنان او علیه برجام سبب شد تا قیمت دلار که به گفته برخی از فعالان اقتصادی و اقتصاددانان به صورت دستوری پایین نگه داشته شده بود با تغییرات روبرو شده و اندکی افزایش یابد.

در این میان فعالان بخش معدن که از معدود صادرکنندگان کالاهای غیر نفتی کشور به شمار می آیند، ابراز امیدواری می کنند که دولت دست از سرکوب نرخ از و قیمت ها برداشته و با اعمال سیاست های کنترل شده، اجازه دهد قیمت دلار به صورت واقعی در بازار آزاد مورد معامله قرار گیرد.

از نظر فعالان معدنی، ثابت نگه داشتن قیمت دلار شاید در کوتاه مدت برای مردم جذابیت داشته باشد، اما در بلند مدت سبب خواهد شد که واردات از صادرات پیشی گرفته و واردات بر تولید بچربدو صنایع کوچک و متوسط به مانند ابتدای دهه 90 از بین بروند.

به باور فعالان بخش معدن کشور بهتر است تا دولت اجازه دهد بدون هیچ گونه هیجان و رفتار سیاسی و پلیسی، قیمت ارز روند طبیعی خود را طی کرده و به حد واقعی خود که قابل محاسبه است برسد.

طبیعتا دولت در چنین شرایطی باید جام زهر را بنوشد و پای اصول علم اقتصاد بایستد و منافع کوتاه مدنت را بر مصالح بلند مدت اقتصاد ترجیح ندهد.

از نظر فعالان بخش معدن کشور، راه اقتصاد ایران، آزادی فعالیت های کسب و کار و دوری از اقتصاد یارانه ای و پاشش پول میان مردم و ترویج اشتغال و خلاقیت در بین جوانان است از این رو بهترین فرصت در اختیار دولت قرار گرفته تا با درک مشکلات تولید، اجازه دهد تا قیمت ارز واقعی شده و صادرات رونق یابد.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

آخرین عناوین